SİNEMA: BLEED FOR THIS

bleedforthis

Bleed For This / 2016, 117 dk

33 yaşında ve daha ikinci filmini çeken her yönetmene Meryl Streep ve Uma Thurman gibi yıldız isimlerle çalışmak nasip olmaz. Hem de kendi yazdığı bir senaryo ile.

Amerikalı yönetmen Ben Younger, bugünlerde çok az kişinin hatırladığı 2005 tarihli Prime ile tam da bunu başarmıştı. Ancak sonuç pek de parlak değildi: Oyuncularının bütün iyi niyetli çabalarına rağmen aklınıza gelebilecek tüm romantik komedi klişelerinin altında boğulan bu filmi, sadece bu türü gerçekten çok sevenlere ve/veya içindeki Meryl Streep aşkı depreşenlere tavsiye edebiliyorum!

Üçüncü filmini çekmek için tam 11 yıl bekledi Ben Younger. Yeni filmi Bleed For This, şampiyon boksör Vinny Pazienza’nın ilham verici gerçek hikâyesini anlatıyor. Ve maalesef, Prime’ın romantik komediler için yaptığını boks filmleri için yapıyor: Oyuncularının verdiği emek için takdir edilesi bir çaba olduğunu kabul etseniz bile, hayatınızın bir noktasında herhangi bir boks filminin yirmi dakikasını izlediyseniz, burada yeni bir şey bulamayacaksınız.

Düşünelim: Özdeğerini yalnızca ringdeki başarısıyla ölçen sorunlu bir boksör, kalabalık bir Katolik aile, endişeli anne/baba figürü, travmatik bir sakatlık, “önce kendine inanmalısın evlat” diyen görmüş geçirmiş antrenör, gaz müzik eşliğinde “antrenman yaptıkça özgüvenim yerine geliyor!” montajı… Bunların hepsinin çeşitli permütasyonlarını Rocky, Raging Bull, Million Dollar Baby, The Fighter gibi filmlerde zaten gördük, beğendik. Dolayısıyla 2016 yılında “ilham verici bir boks hikâyesi anlatmak istiyorum” diyerek yola çıkan bir senaristin işi hâlihazırda çok zor.

Bleed For This, bir an için bu hikâyede farklı bir açı yakalayacak gibi gelse de (spoiler vermek istemiyorum), bu avantajını çok hızlı kaybediyor ve yukarıda saydığımız listenin güvenli sularına bırakıyor kendini.

Ben Younger’ın hayal gücünden yoksun kamerası ve senaryosu, oyuncular Miles Teller ve Aaron Eckhart’ın kararlı ve sabırlı gayretlerini hak etmiyor.

10 üzerinden 3,5

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s