SİNEMA: FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

fbawtft_cut

Fantastic Beasts and Where to Find Them / 2016, 133 dk

2007’de tamamlanan Harry Potter serisini farklı projelerle canlı tutmaya kararlı olduğunu anladığımız J. K. Rowling, bizzat kaleme aldığı bu yeni senaryo ile çok ince bir çizgide yürüyor aslında.

Fantastic Beasts and Where to Find Them, iki büyük beklenti arasında sıkışıyor cidden. Özlediğimiz Harry Potter dünyasını hatırlatıp bizi o günlere geri mi götürsün? Yeni karakterler ve yeni mekânlara odaklanarak kendi başına ayakta duran bir seri mi yaratsın? Aşinalık mı, orijinallik mi?

Rowling, beş film olacağını açıkladığı serinin en azından ilk filmi için orijinalliği tercih etmiş gibi görünüyor. Zira Fantastic Beasts, Harry Potter’daki gibi “iyilik ve sevginin kötülüğe karşı mücadelesi” ile değil, cevabı hiç de kolay olmayan politik sorularla uğraşıyor: Apayrı kültürlerden gelen insanlar bir arada yaşayabilir mi? Yabancılar üzerinden korku siyaseti yapmak doğru mu? Asimilasyon mu, entegrasyon mu?

Kısacası, Fantastic Beasts genel Harry Potter okuyucusunun kolay yutacağı türden bir hap değil. Bu tematik ağırlığı hafifletmek adına enjekte edilen “afacan yaratıklar” mizahı ise, zaman zaman filmin anlatı tutarlılığını zedeleyecek basitliğe iniyor.

Ancak Rowling’i dünyanın önde gelen fantezi / gizem / macera yazarı yapan o özel dokunuş, Fantastic Beasts’i kalburüstü bir film yapmaya yetiyor. Yazarın yeni dünyalar kurmak ve yarattığı dünyaların içini en ince detayına kadar doldurmakta hala üstüne yok. Alametifarikası olan foreshadowing tekniklerini ve final sürprizlerini de son derece etkin biçimde kullanmaya devam ediyor. Orijinal seriden hatırladığımız olaylara yapılan ufak göndermeler, enfes sanat yönetimi ve başroldeki oyuncuların kimyasını da hesaba katınca, bu filme olumsuz yaklaşmak biraz haksızlık gibi geliyor bana.

Şöyle diyelim. Fantastic Beasts’i izlemek, bayılarak yediğiniz bir doğum günü pastasının son dilimini aylar sonra buzlukta bulmak gibi: Mutlu hatıralarla dolu, hala lezzetli, ama ağzınızda suni bir buzdolabı tadı bırakıyor.

10 üzerinden 7

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s