SİNEMA: NOAH

rsz_noah

Noah / 2014, 138 dk

Hollywood’un modern külkedisi masalıdır: Düşük bütçeli, bağımsız filmlerle rüştünü ispatlayan yönetmen, hemen önümüzdeki senenin devasa gişe filminin başına getirilir. Küçük ve sevimli (500) Days of Summer’ın ardından The Amazing Spider-Man’e sıçrayan Marc Webb, tamamı el kamerasıyla çekilmiş gibi duran Chronicle’dan sonra Fantastic Four’a (ve oradan da Star Wars’a!) atlayan Josh Trank ve daha niceleri bu çarkın içine çekildi; kimisi başarısız oldu, kimisi süperstar.

İlk filmi Pi’yi 1998 yılında izlediğimiz yönetmen Darren Aronofsky, büyük bütçeli (fantastik savaş sahneli!) ilk filmini 2014 yılında çekti ve burada acayip, gizemli ve saygıdeğer bir duruş var belki de.

Noah’nın bu duruşa layık olduğunu söylemek mümkün. Herkesin bildiği Nuh’un tufanı efsanesinden enteresan bir anlatım oluşturmak kolay iş değil.

Bu filmi beklentilerin üzerine çıkaran başarı, Aronofsky’nin bu büsbütün dini hikâyeyi, bilimkurgu / fanteziye yakın bir üslupla anlatmasında saklı. Yeryüzündeki bütün canlı türlerinden birer çifti içine alacak gemiyi tek başına inşa eden karakterin hikâyesi, yalnızca bilimkurgu / fantezi öğeleriyle açıklanabiliyor ve ikna edici hale geliyorsa, ortada semavi dinler veya Aronofsky’nin anlatım yeteneğiyle ilgili söylenmeyen şeyler var demektir!

Aronofsky, benimsediği yaratım hikâyesini (spoiler: evrim reddedilmiyor!), kendisinden beklendiği üzere, akılda kalıcı, ürpertici, ikonik imgelerle süslüyor. Özünde çevreci mesajlar yatan ama dindar izleyiciyi de tamamen küstürmeyen; sarkan ikinci yarısı yüzünden mükemmel sıfatından uzak, ama gerçekten enteresan bir gişe filmine imza atıyor.

10 üzerinden 6

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s