SİNEMA: THE GUEST

TheGuest

The Guest / 2014, 99 dk

Çoğu ülkede doğrudan DVD’ye çıkan, haliyle pek az kişiye ulaşan, mikrobütçeli gerilim filmi The Guest’i, gece kuşağında Kanal D’de gösterilen filmlerden ayıran şey ne olabilir?

Bu sorunun birden fazla cevabı var aslında. Konusu oldukça basit – oğulları Afganistan’da şehit düşen ailenin hayatı, onu tanıdığını iddia eden gizemli bir yabancının ziyaretiyle değişir! – ancak The Guest gerçekten bu tek cümleyle yargılanmamalı. Yönetmen Adam Wingard’ın kurduğu dünya renkli, heyecan verici ve hatta aptalca cesur. Senaryo beklediğiniz yerlere, beklemediğiniz bir kararlılıkla gidiyor. Üstelik synth pop müzikler ve atmosferik görüntü yönetimi sayesinde, duyulara da hitap ediyor.

Ve fakat The Guest’in tuhaf cazibesini tek bir kişiye bağlayacaksak, bu kişi filme adını veren “ziyaretçi” Dan Stevens olmalı. Downton Abbey’nin “şaşkın İngiliz beyefendisi” Matthew Crawley’nin içinden ikna edici bir “taşralı Amerikan askeri” karakteri çıkmış, tahmin edebilir miydiniz? Stevens’ın şeytan tüylü ama bir o kadar da tekinsiz duruşu son derece başarılı – o kadar başarılı ki, filmin iyi taraf / kötü taraf dinamiğinden bağımsız olarak, onu desteklerken buluyorsunuz kendinizi.

The Guest, son yıllarda hız kazanan “seksenler fetişi” trenini kovalamaktan suçlu bulunabilir. Bu çabanın sonucunda ortaya çıkan filmin gayet eğlenceli bir iş olduğunu kabul etmek zorundayım ama.

10 üzerinden 7,5

One response to “SİNEMA: THE GUEST

  1. Yay! 🙂 Film üzerine düşündükçe daha bir değerleniyor gözümde. Bence 2014’ten gelecek nesillere kalacak kült filmlerden biri. Senin de beğenmene sevindim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s