Gösterim tarihlerine dair mutsuz düşünceler

GosterimTarihleri1

2014 geride kaldı. “Sinema sezonunun kapanış merasimi” olan ödül törenleri, gelecek Pazar günü (11 Ocak) Altın Küre ile başlıyor. Geçtiğimiz yılın öne çıkan filmlerini o güne kadar bir maratoncu ruhuyla seyredip bitirme niyetindeyim.

Ama bunu başaramayacağım. Çünkü Foxcatcher ve Selma 30 Ocak, A Most Violent Year, Big Eyes ve Wild 6 Şubat, American Sniper, Into the Woods, The Imitation Game ve Unbroken 20 Şubat, Birdman* ve The Theory of Everything ise 27 Şubat’a (Oscar’dan bir hafta sonra!) kadar Türkiye sinemalarında gösterilmeyecek. Inherent Vice 24 Nisan’a atılmış. Still Alice’in gösterim tarihi belli değil. Cake’in dağıtımcı bilgisi bile yok.

Aslında bu durum Türkiye’ye mahsus değil. Ödüllü filmleri Amerika (ve bir ölçüde İngiltere) dışında kalan çoğu yerde, birkaç ay geriden takip etmek zorundasınız.

Herhangi bir dağıtımcı şirketle bağlantım olmadığından, bu gecikmelerin sebeplerini yalnızca tahmin edebiliyorum. Ödül ve adaylıklar, uluslararası dağıtımda bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Bir dağıtımcının afişinde “78 DALDA OSCAR ADAYI” yazan filmi çok daha kolay satabileceğini biliyorum.

Fakat adaylığın ötesinde hiçbir şansı bulunmayan bazı filmlerin Oscar haftasına kadar aylarca bekletilmesini pazarlama açısından haklı gösterecek herhangi bir gerekçe bulamıyorum. Çünkü bu filmlerin büyük kısmı için “aday olmak”, yükselebilecekleri en üst nokta olacak! Adaylıkların açıklanacağı 15 Ocak tarihinin ötesinde izleyici potansiyeli daha nasıl artacak, gerçekten anlamıyorum.

Ayrıca bakın, bu filmlerin hâlihazırda zaten ufacık bir seyirci kitlesi var. Geçen senenin En İyi Film galibi 12 Years a Slave, törenden 1 ay önce gösterime girmiş ve 73.087 kişi tarafından izlenmiş; bu gişenin yaklaşık yüzde yetmişi ödülden önce gerçekleşmiş. Geçen senenin En İyi Film adaylarından Dallas Buyers Club tören haftasına kadar bekletilmiş ve törenden 3 ödülle dönmesine rağmen 27.721 kişide kalmış.

Çoğu filmin törenden önce malum ortamlara düştüğünü de hesaba katarsak, bu ufak ama meraklı seyirci kitlesini sinema salonlarına nasıl çekeceksiniz?

Dağıtım süreciyle ilgili anlamadığım, bilmediğim hususlar olduğundan şüpheleniyorum ama hevesli bir sinema izleyicisi olarak bu durum canımı çok sıkıyor.

* Birdman’in !f İstanbul’da gösterileceğini öğrendik ve bilet takibine başladık bile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s