Sinema: The Amazing Spider-Man

Her yıl vizyona giren onlarca büyük bütçeli Hollywood filmi var… Hepsi de birtakım belli başlı satış cümlelerini kullanarak sizi sinema salonuna çekmeye çalışıyor. (En deli mega hiper süper kahramanlar! En seksi vampirler! En çılgın 3-D!). Filmlerin toplam bütçelerinin neredeyse yarısının sadece pazarlamaya ayrıldığı çok acayip bir dönemdeyiz. Elinizde çok süper bir poster veya fragman fikri varsa, bir stüdyonun filminize para yatırması için başka hiçbir şeyin önemi kalmadı denebilir (senaryo ve oyuncular dahil!).

İşte bu çok acayip rekabet ortamında, yapımcı şirket Sony’nin, Örümcek Adam gibi çok yaygın bilinen ve sevilen bir karakteri, sırf “yönetmen Sam Raimi’nin canı istemedi”diye çöpe atacağını beklemek, cidden saflık olurdu. Örümcek Adam neredeyse şeytan tüyüne sahip, çok yatırım yapılan, uluslararası tanınırlığı çok yüksek bir seri. Elbette devamı çekilecekti. O yüzden “yyeaa niye yeniden çektiler yyeeaa, ne’alaka yeaa” itirazlarını duymazdan geliyorum.

Ama “bu işin doğru yolu bu muydu?” diye sormaktan kendimi alamıyorum. The Amazing Spider-Man, en büyük hatasını Örümcek Adam’ın doğuş hikâyesini yeniden anlatmaya karar verdiği anda yapıyor. Baba figürünün trajik ölümü, ardından gelen intikam isteği, ardından gelen doğru yolu buluş, bilumum gençlik hezeyanları, “seni-seviyorum-ama-bunu-sana-yapamam” tripleri, güç, sorumluluk, BLEH.

Zaten genel olarak bütün süper kahraman filmlerinde son derece harcıâlem varyasyonlarla kullanılan bu temaları, Örümcek Adam serisinin ilk 2 filminde görmüş, tanımış, sevmiş, ailesinden istemiş, evlenmiş ve boy boy çocuklarımızı dizmiştik!

Sempatik bulduğum genç oyuncular ve son derece şık görsel yapı, aynı hikâyeyi ikinci kez dinlemenin getirdiği aldatılmışlık hissini alt eder diye düşünüyorsanız ve Örümcek Adam karakterine hâlihazırda sempati besliyorsanız, The Amazing Spider-Man iyi bir yaz günü eğlencesi olabilir.

10 üzerinden 5


EK:Örümcek Adam’ın daha eğlenceli ve orijinal maceralarını izlemek isteyenlere ise, şu anda ilk sezonu yayınlanmakta olan Ultimate Spider-Man çizgi dizisini öneririm. The Avengers karakterleri ile aynı evrende geçen dizi, hem bu sayede elde ettiği zengin mitoloji, hem de esprili ve kendini ciddiye almayan tarzıyla son derece eğlenceli bir seyirlik sunuyor bizlere. Evet ben çizgi film izleyen ve bununla gurur duyan biriyim. Oh.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s